Autor: Franky
Pro mě letošní sezóna začala až na Slovensku při Wildmotors Endurance a Sprintu na Slovakiaringu 7. – 9. května 2016. Víkend rozhodně vydařený, plný práce, zábavy, adrenalinu a zážitků.

elektromocek-pruhledne-logo.php_ km-pruhledne-logo-cerny-text

Wildmotors Endurance Slovakiaring

Letošní sezona našeho teamu pro závody endurance („Parmič“ a „Franky“) začala zajímavě. Michal nezanedbal přípravu a tak se zúčastnil jarní ceny Brna. Ve stejné době se teprve postupně pokračovalo s repasováním nutných partií stroječku. Již na Jarní ceně Brna předvedl Michal, že není žádný Béčkař.

Když mu odešel motor, nesložil ruce do klína, sehnal v inzerci jiný, dojel pro něho, přes noc prohodil a ráno nastoupil do závodu s neodzkoušeným motorem. Závod dokončil s pěkným umístěním.         Když jsem se toto dočetl na netu – šel jsem do vývrtky. S mým motorem se tu crcáme s přípravou měsíc, zatímco Michal si jen tak mírnikstýrniks na výletě čtvrt tisíce kilometrů od domova během 24 hodin sežene/prohodí motor/a nakonec úspěšně prožene soukmenovce v závodě.

Moje maličkost funguje opačně. Na dokončení přípravy na první podnik WildmotorsSlovakiaring jsem si musel vzít těsně před ve Čt + Pá dovolenou s vědomím, že ještě v pátek bych rád strojek na trati vyzkoušel. Když jsem si však došel ve Čt lakýrníkovi pro kapoty (měly být ve St), lakýrník mi lakonicky sdělil: „tak já je dneska nastříkám“. Takže skládám strojek až v pátek, pak narychlo balím, nakládám a vyrážím.

O cca 6 hodin později (22hod.) zastavuji u stanu Michala. Nálada v teamu je na bodu mrazu. V Michalově strojku dnes zarachotilo. Michal má ještě sebou svůj nově pořízený strojek K8, ale… : Rám trochu křivý v krku-zkrácený rozvor, nakopnutý zadní disk, proražený chladič, signalizace chyby v motoru…..

To nám to pěkně začíná L!

Sobota 7. května 2016

Michal s tátou v podstatě celý den střídavě zkouší a vyšívá na strojku. Já v podstatě také – po loňském pádu nebyl ještě vyzkoušen. Takže ladíme a chystáme se na první podnik Endurance. Do závodu startujeme pod názvem Brain Racing „B“ – a stali jsme se „B-čkaři“ na celou letošní sezónu.

Start se mi nepovedl. Pře-cvaknutí páčky spojky znamenalo posunutí bodu záběru, pustil jsem za bod záběru a motor mi zhasl. Takže po nutné opakovací proceduře (vyřadit, nastartovat, zařadit) vyrazit. Bylo z toho v první zatáčce pořadí 45-50. Postupně se snažím stůj co stůj dostávat dopředu a daří se. Jenže….po první čtvrthodině závodu – zrovna když letím ze 4. horizontu dolů a řadím šestku – motor najednou v plném záběru vypadne a už ani neslíbí. Doplachtím setrvačností až do depa. Michal mne takhle brzy nečeká a tak chvilku trvá výměna a najetí na trať. Já se mezitím odebírám s utichlým strojkem do depa hledat závadu. Dost mi pomáhá Michalův otec Ruda. Postupně se povede zkontrolovat palivový i elektronický systém – a nic. Tak ještě zkusit roztlačit, třeba je to ulité – později Michalův taťka soukmenovcům vyprávěl – prý jsem při roztlačování táhl za sebou také Rudu jako draka na podzim. Jojo – chuť závodit je mocná (že bych kolikrát snad i donesl motorku do cíle pod paží J). Motorka stále stávkuje. Uplynulo 35-40 minut od střídání. Ruda mi říká, ať se obleču a jdu Michala vystřídat.

Naprázdno polykám = já, mám jet, na Michalově GSXR…?! Michal přijíždí střídat, v rychlosti tankujeme Michalův stroj dvěma kanystry současně. Michal mi mezitím povídá, na co si dát pozor, jakými neduhy strojek trpí. A na závěr ještě bonbónek = otočené řazení! Musím mu svatosvatě slíbit, že budu ke strojku hodný a nezničím mu převodovku. Ten byl dobrej – a co já? Co když jeho jankovitý kůň bude chtít ublížit mě…?! S obavami vyjíždím z depa a hned se lekám kontrolky – chyba/nouzový režim.  Co je ale asi největší problém = otočené řazení. Vytáčím každý kvalt a na konci vždy dlouze přemýšlím – kam řadit. Mimoděk se mi vynořuje na mysli starší francouzská komedie, Kam se poděla sedmá rota – „červený drát na modrý knoflík / modrý drát na ….bum“ J.

Na strojku se až na pár drobností nejede vůbec špatně. Antihop odvádí pěkně svoji práci a brzdy doplněné o radiální pumpu fungují tak, že bez problému posouvám brzdný bod (oproti svému CBR).

Ona je každá novější modelová generace o něco lepší. Po počátečních obavách se mi nakonec jízda začíná líbit, že je mi skoro až líto, když se rozsvítí kontrolka paliva. Dojedu kolo, ale ještě se mi nechce z trati – je brzy na to, aby Michal už dojel do cíle. Dávám ještě jedno, druhé, ale ve třetím kole se už bojím absence paliva a tak ukazuji a v následujícím zajíždím střídat. Jelikož už máme pojízdný pouze tento strojek = musíme v rámci střídání také tankovat a tak v rámci zrychlení tankujeme dvěma kanystry současně. Michal má radost, že je jeho strojek v pořádku, což já také = dost možná, že ještě větší J! Do cíle zbývá necelá hodina – šťáva asi strojku stačit nebude.

Nakonec, ale také díky zpomalení Safety Car vydrželo palivo až do konce. Jóóó = Michal protíná šachovnici = dostali jsme se do cíle i po všech peripetiích!!! Trocha větší smůly potkala konkurenta, se kterým jsem se viděl prvně před 13lety na akci Baboslet Kravinec (www.kravinec.cz), Rutana. Tímto mu za celý team přejeme brzké uzdravení.

Přestože náš team dokončil závod někde v hloubi startovního pole, po vyhodnocení se nám podařilo posbírat v seriálu WildmotorsEndurance SSP body za v této situaci více nežli skvělé 5. místo!

Po vyhlášení se vracím a šroubuji na svém stroječku. Moc jsem se nepovozil, když na závadu nepřijdu tady, doma už toho moc nevymyslím. Nakonec se mi podařilo najít závadu – jednalo se chybu snímače polohy vačkového hřídele. Hurááá, motor vrčí! Už za soumraku skládám strojek – také díky hovornosti Honzy Halbicha, který šel okolo a stavil se na půl slova (dvouhodinového).A pak neodmítnu pozvání Moraváků na opečený domácí bůček.

Neděle 9. května 2016

Na druhý den po obědě – jako vyvrcholení jízd jsou připraveny krátké závody jednotlivců. Trochu si v rámci rozjížděk hraji s odskokem. Jezdím dost opatrně. Až při poslední kvalifikaci se pokusím zrychlit a daří se. Na roštu budu startovat z 9. místa kvalifikace. Na roštu přede mnou samá zajímavá jména J. Michal se kvalifikoval kousek za mnou.

Start se mi povedl – do první zatáčky držím pořadí. Pak se na mne natlačí rozvášnění konkurenti, že jsem musel přivřít a nakonec vyjíždím na první horizont po levém okraji obrubníku. Začínám se tlačit dopředu. Během prvního kola jsem se dostal zpět na pozici a snažil se dále vylepšovat. Moje úporná snaha předjet další dva soupeře vyústila v moc brzké přidání plynu v první pravé za druhým horizontem – což mi vyneslo do trávy, a nežli se mi povedlo vrátit a do tempa, ztratil jsem nějaká 3 – 4 místa. Peru se dále. Opět se prodírám kupředu – dokonce dojedu Františka D. s kamerou na jeho nabušené R6. Čtu si ho a říkám si, že bude asi oříšek ho dostat. Pak vidím možnost – šup a jsem před ním. Franta vedl druhou skupinku. První skupinka už má velký náskok – ¾ cílovky. Tento náskok už se mi do konce nedaří snižovat a tak se soustředím na udržení pozice. V tomto pořadí také projíždíme šachovnicí. Michal závod také dokončil v pořádku.

V seriálu Wildmotors Cup SSP jsem sklidil bramborové 4. místo. Na závěr bylo také vyhlášen o umístěnív Senior Trophi, kde jsem skončil na 3. místě! A tak jsem mohl Němčourovi na prvním stupínku alespoň pořádně šampaňským „vyčistit“ brýle a vše za nimi J!

Víkend se povedl i přes řadu problémů s technikou. Společnost bezva lidí dala zapomenout všechny strasti.

Jakub Sprojcar Wildmotors Endurance Slovakiaring 1 Jakub Sprojcar Wildmotors Endurance Slovakiaring Radek Stepanek Wildmotors Endurance Slovakiaring