Už jen dva dny zbývají do startu osmého závodu letošního ročníku MotoGP. Němečtí fanoušci s napětím očekávají, zda se na Sachsenringu znovu dočkají vítězství domácího jezdce. Naposledy se totiž na domácí půdě v elitní třídě podařilo vyhrát Edmundu Czihakovi v roce 1974 v Grand Prix na okruhu Nurburgring.

Stefan Bradl

Jedním z jezdců, na které bude soustředěna pozornost, tak zcela jistě bude Stefan Bradl. Aktuálně sedmý jezdec průběžného pořadí šampionátu se na domácí prostředí těší. „Fanoušci mají tento závod moc rádi. Je to skvělé, jezdit před domácím publikem. Tlačí vás k maximálním výkonům,“ řekl vítěz Moto2 z roku 2011 pro německý deník Lausitzer Rundschau. Příliš velkého tlaku na svou osobu se jezdec LCR Honda týmu neobává. „Myslím, že to zvládnu docela dobře. Závodit před domácím publikem pro mě není nic nového,“ dodává.

Ze statistického hlediska patří největší šance na vítězství aktuálnímu lídru žebříčku Dani Pedrosovi. Španělovi, který závodí za Repsol Honda Team, se totiž na Sachsenringu podařilo zvítězit třikrát za sebou v letech 2010, 2011 a 2012. Okruh mu zkrátka sedí, zvítězit na něm dokázal celkem šestkrát. Jenže jeden ze spolufavoritů na titul ve třech předchozích závodech nevyhrál, ačkoliv se v jejich průběhu pohyboval na čele. „Musíme se zaměřit na pneumatiky,“ komentuje největší problémy posledních dní. Rychlé opotřebení a ztráta přilnavosti, to jsou podle 27letého jezdce hlavní důvody toho, proč se mu nedaří vyhrávat. „Nedařilo se nám na tratích, kde se nám nedaří vždycky. Teď nás ale čekají závody, na které si věříme. Očekávám dobrý výsledek,“ nechal se slyšet na tiskové konferenci před závody.

Jorge Lorenzo skončil v posledních čtyřech letech na Sachsenringu vždy druhý. Stejný výsledek by se mu, s ohledem na zdravotní omezení, zamlouval i tentokrát. „Každý den cítím obrovské zlepšení. Dvakrát denně pracuji s fyzioterapeutem, trávíme spolu hodně času. Nejsem v perfektním stavu, ale je to o hodně lepší než v Assenu, a to je moc dobře,“ popisuje jezdec Yamaha Factory Racing Lorenzo. Jeho týmový kolega Valentino Rossi doufá, že svým výkonem naváže na vítězství z Assenu. „Chci potvrdit svou vzrůstající formu a rychlost. Tahle trať nepatří mezi moje oblíbené, ale už jsem zde zažil řadu skvělých bitev,“ věří Rossi, že na další výhru nebude muset čekat stejně dlouho jako na tu v Assenu, kde získal 46. vítězství v závodě MotoGP a 4646. bod v kariéře.