V extrémně dramatickém závodě Hertz British Grand Prix na okruhu v Silverstone se Jorge Lorenzo vrátil na stupně vítězů, poté co se mu podařilo porazit vedoucího šampionátu Marca Márqueze o méně než desetinu sekundy. Dani Pedrosa pódium doplnil, zatímco lokální matador  Cal Crutchlow obsadil 7. místo.

Lorenzo Silverstone

V sobotu si Márquez zajistil svoji třetí pole position během pěti závodů, ale nad jeho účastí v závodě nejprve visel otazník, když si po pádu v ranním warm-up vyhodil levé rameno. Krátce před startem z Medical Center dostal zelenou a tak se 20-letý  jezdec týmu Repsol Honda  mohl postavit do první řady před jezdce Yamaha Factory Racing Jorge Lorenza a pilota Monster Yamaha Tech3 Cala Crutchlow.

Lorenzo předvedl další dobrý start a na cestě do zatáčky Copse převzal vedení pole  MotoGP. Podobně jako v Brně minulý týden se urputně bránil nájezdům pilotů  Repsol Honda. Márquez dvě kola před cílem vzal svoji šanci do vlastních rukou v zatáčce Brooklands a vnitřkem mistra světa předjel. Ale Lorenzo vedení vybojoval zpět, tím že  svého soupeře chladnokrevně vybrzdil ve Valeho zatáčce. Márquez svůj manévr zopakoval v poslední zatáčce Brooklands, ale Lorenzo se nenechal setřást a v zatáčce Luffield se před nováčka Márquese  vecpal zpět, což se neobešlo bez lehkého dotyku obou motocyklů.

Vedoucí duo  cílovou čáru proťalo s odstupem pouhých 81 tisícin sekundy, což po Brně opět znamenalo nejužší časový odstup dojezdu do cíle závodu. S problémy s přilnavostí zadního kola dokončil Dany Pedrosa s odstupem jeden a půl sekundy na vítězné duona místě třetím. Na 4. místě následoval Rossi, poté co svedl další  souboj s jezdecem týmu GO&FUN Honda Gresini Alvarem Bautistou.

Po jeho startu do závodu ze čtvrtého místa se Stefanu Bradlovi (LCR Honda MotoGP) podařilo procpat se před Rossiho a dostat se až na 3. místo. Po čtyřech kolech musel Pedrosa, polesetter z Laguna Seca  zvolnit, přičemž ho  v závodě dokonce předjel Bautista. Bradl pak sváděl zajímavý souboj s Rossim o 5. místo. Ital se však proti Němci dokázal prosadit a Bradl nakonec cílovou pásku protnul na místě šestém.

Poté co v roce 2011 propásl svůj domácí závod a kdy v roce 2012 musel startovat z posledního místa Cal Crutchlow pro rok 2013 doufal ve zdařilejší víkend v Silverstone. Ovšem v sobotu se dvakrát při pádu poroučel k zemi a potřetí se do kačírku podíval při ranním warm upu. Brit tedy zaplatil cenu za těžký víkend, když tento pilot stáje Tech3 spadl ze třetího místa na startovním roštu na sedmé místo v cíli.

Crutchlowův týmový kolega Bradley Smith naopak sváděl boj s dvojicí týmu Ducati Andreou Dovizioso a Nicky Haydenem. Po pádu Doviziosa v předposlední zatáčce měl Hayden proti Smithovi v rukách lepší karty a zajistil si tak osmé místo před mladým Britem. Další pád zaznamenal náš Lukáš Pešek (Came IodaRacing Project), zatím co Aleix Espargaró (Power Electronics Aspar) přes handicap zlomený prst na ruce a poraněný krk z nedělního pádu dokončil s umístěním v Top-10.

Po náročné sérii tří závodů za sebou  – Indianapolis, Brno a Silverstone – nyní cirkus MotoGP™ jeden víkend zpomalí a a sezóna bude pokračovat za dva týdny závodem GP Aperol di San Marino e della Riviera di Rimini na okruhu World Circuit Marco Simoncelli v Misanu. Před 13. závodem MotoGP™ sezóny 2013 činí Márquezův náskok na týmového kolegu Pedrosu 30 bodů. Šest závodů před koncem sezóny se Lorenzovi podařilo snížit náskok k vedoucímu jezdci na 39 bodů. Po závodě bylo oznámeno, že Márquez obdrží dva trestné body za jeho podíl na Crutchlowě nehodě ve warm-up, protože nesnížil své tempo pod žlutými vlajkami.