Mistrovství světa silničních motocyklů, MotoGP, se tento týden přesunulo z USA do České republiky, kde se na Masarykově okruhu v Brně pojede další, již 46. ročník tradičních motocyklových závodů.

Boj o titul Mistra světa silničních motocyklů v královské kubatuře MotoGP je opět otevřen, a to díky skvělému vítězství v Indianapolis, které si připsal Dani Pedrosa ze stáje Repsol Honda. Na průběžně prvního Lorenza na tovární Yamaze mu zbývá pouých 18 bodů. Dani Pedrosa se může pyšnit skutečností, že je jediným jezdcem v MotoGP, který skóroval v každém letošním podniku. Španělovi se loňský závod ale nepovedl, když zhruba v polovině z vedoucího místa upadl. Nyní se bude snažit zapomenout a bojovat o další body.

Španěl k víkendu v Brně řekl: “Brno je široká a velmi rychlá trať s rychlými zatáčkami, kde je důležité mít dobrou přilnavost. Hondě se tu ale v minulosti dařilo, takže doufáme v dobrý výsledek i letos. Moc se na závod a další bitvu o vítězství těším.”

Oproti tomu, jeho největší rival, Jorge Lorenzo, bude mít za cíl svůj bodový náskok ještě zvýšit.
“Po velmi krátkém odpočinku jsme zpět v Evropě, na okruhu v Brně, který mám opravdu rád, a kde jsem v roce 2010, na cestě za titulem, získal skvělé vítězství.” Řekl Lorenzo.

Pedrosův týmový kolega, Casey Stoner, dojel minulý závod v USA čtvrtý a to i přes zranění kotníku s přetrhanými vazy. Nicméně závod v Brně vidí jako velmi obtížný. Australan se ale nevzdává a jistě i v Čechách bude rychlý hned od začátku.

“Nejsem moc optimistický, co se týče závodu v Brně. Zdejší trať má hodně pravotočivých zatáček, což znamená velkou váhu na pravou nohu a zraněný kotník, což bude velmi obtížné. Je to velká škoda, protože já si Brno většinou užívám, je to trať se skvělým profilem”. Uvedl Stoner.

Blízko na špici bude i jezdec satelitního týmu Yamaha Tech3, Andrea Dovizioso, který prožívá velmi dobrou sezónu, kdy zatím získal pět pódiových umístění. Jeho týmový kolega a největší rival, Cal Crutchlow, doufá, že v Brně prolomí smůlu a vynahradí si svůj nedokončený závod z minula.

Další a velmi zajímavá bitva “satelitů” se bude odehrávat mezi Stefanem Bradlem z týmu LCR Honda MotoGP a Álvaro Bautistou z týmu Fausta Gresiniho, které od sebe dělí pouhé dva body.

Tovární Ducati do Brna přijela pouze s jedním jezdcem, a sice Valentinem Rossim, který v Brně dokázal získat celkem šest vítězství. Po závodě v USA, kde ho trápily potíže s přilnavostí zadního kola, doufá Ital v lepší umístění. Jeho týmový kolega, Nicky Hayden, po těžké nehodě v Indianapolis, kde si zranil pravou ruku a chvíli byl i v bězvědomí, nebude závodu účastnit. Američan zůstal doma, aby se v klidu připravil na další závod v Misanu. Jeho místo nebude nikým nahrazeno.

“Laguna a Indy byly těžké závody, takže jsem rád, že hned za pár dní jedeme Brno. Příští dva týdny budou pro zbytek sezóny ty nejdůležitější. Očekávám, že se nám v Brně povede lépe, jednak proto, že mám tuhle trať rád a také proto, že je víc “normální”. Loni jsem zde na Ducati zajel dobrý závod, když vezmu časovou ztrátu na vítěze. No a další týden budeme testovat v Misanu, takže doufám, že nám to pomůže se zrychlit.” Uvedl Rossi.

Druhý tovární jezdec Yamahy, Ben Spies, doufám, že si své smolné dny již vybral a v Brně konečně přijde očekávaný úspěch. Loni zde skončil pátý, což je umístění, za které by byl Američan jistě rád. Héctor Barberá, pro své zranění šestého obratle z tréninku v Indianapolis, bude opět nahrazen Toni Elíasem.

Český jezdec, Karel Abraham, se k radosti domácích fanoušků, těší plnému zdraví. Na jeho adresu se objevily i spekulace, že by mohl nastoupit do závodu s tovární Ducati místo zraněného Haydena, sám Abaja to ale vyvrátil se slovy, že tuto možnost navrhl jen italský novinář.

Grand Prix České republiky

Grand Prix České republiky

Časový harmonogram Grand Prix České republiky v Brně

24. srpna – Pátek

Čas Třída Jízda Televizní přenos
09:15 – 09:55 Moto3 1. Volný trénink Nova Sport (živě)
10:10 – 10:55 MotoGP 1. Volný trénink Nova Sport (živě)
11:10 – 11:55 Moto2 1. Volný trénink Nova Sport (živě)
13:15 – 13:55 Moto3 2. Volný trénink Nova Sport (živě)
14:10 – 14:55 MotoGP 2. Volný trénink Nova Sport (živě)
15:10 – 15:55 Moto2 2. Volný trénink Nova Sport (živě)

25. srpna – Sobota

Čas Třída Jízda Televizní přenos
09:15 – 09:55 Moto3 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
10:10 – 10:55 MotoGP 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
11:10 – 11:55 Moto2 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
13:00 – 13:40 Moto3 Kvalifikace Nova Sport (živě)
13:55 – 14:55 MotoGP Kvalifikace Nova Sport (živě)
15:10 – 15:55 Moto2 Kvalifikace Nova Sport (živě)

26. srpna – Neděle (Závod)

Čas Třída Jízda Televizní přenos
08:40 – 09:00 Moto3 Warm Up
09:10 – 09:30 Moto2 Warm Up
09:40 – 10:00 MotoGP Warm Up
11:00 Moto3 Závod Fanda (živě)
12:20 Moto2 Závod Fanda (živě
14:00 MotoGP Závod TV NOVA (živě)