Na čtvrteční tiskovce před Velkou cenou Francie v Le Mans, loňský šampion a jezdec týmu Repsol Honda Casey Stoner oznámil, že na konci letošní sezóny odejde z MotoGP. Ve stejnou chvíli Valentino Rossi ohlásil, že v MotoGP plánuje zůstat minimálně další dva roky.

Casey Stoner již v minulosti dementoval, že jeho odchod z MotoGP jsou jen nesmyslné spekulace. Nicméně během čtvrteční konference řekl, že na konci sezóny 2012 skončí se závoděním a ze seriálu přeci jen odejde.  Stoner prohlásil: “Po dlouhém přemýšlení, rozhovorech s rodinou a mojí ženou, je to něco, co muselo přijít. Na konci sezóny 2012 odcházím z MotoGP a v roce 2013 již nebudu pokračovat v závodění. Moje závodní kariéra v MotoGP letos skončí a já se budu ve svém životě věnovat jiným věcem.”

“Po mnoha letech v tomto sportu, který miluji, a kterému já i moje rodina obětovala mnoho, jsme se nakonec dostali do bodu, kde jsme chtěli po léta zkoušení být. Tento sport se ale hodně změnil a to tak, že já už si ho neužívám. Nemám v sobě to nadšení a proto je nyní lepší odejít a skončit.” Dodal Australan.

“Je zde mnoho věcí, které mě znepokojují, ale samozřejmě také věci, které mám rád, ale bohužel ta vyváženost se ubírá negativním směrem. Takže proto jsme se rozhodli nepokračovat. Bylo by hezké říct, že zůstanu ještě jednu sezónu, ale kdy to pak skončí? Proto skončíme nyní.” Uvedl Stoner ke svému konci závodní kariéry.

Pro závod v Le Mans Stoner doufá, že se jeho týmu podaří odstranit problémy s vibracemi, které ho letošní sezónu trápí: “Minulé závody jsme měli problémy s vibracemi, hlavně ty poslední dva a to je něco, na čem budeme pracovat, aby se nám povedlo problémy odstranit.”

Tovární jezdec Yamahy Jorge Lorenzo, který na vedoucího jezdce Stonera ztrácí pouhý bod, byl při tiskovce šokován výrokem Stonera o plánovaném odchodu z MotoGP: “Je to pro mě velké překvapení, pro všechny. Vůbec jsem to nečekal. Slyšel jsem ty zvěsti a myslel si, že zde ta možnost je, ale myslel jsem si, že bude Casey příští rok pokračovat. A nyní to oznámil. Myslím si, že to není pro MotoGP dobrá zpráva, ale jeho rozhodnutí je žít v ústraní s rodinou a to musíme respektovat.”

Jorge doufá, že se mu podaří v neděli převzít vedení šampionátu: “Le Mans je jednou z mých oblíbených tratí. Od mého první startu z první řady, to bylo v roce 2003, se mi zde vždycky dařilo, takže jsem šťastný, že tu jsem.”

Cal Crutchlow z týmu Monster Yamaha Tech 3 se na Stonerovo oznámení díval pozitivněji: “Když bude Casey odcházet, tak by možná mohl zpomalit a přenechat mi místo v Top 3. Oni prostě nedělají chyby. Možná by měli zkusit večeřet něco jiného, nebo nevím.”

“Na závod se těším, i když nemusí vyjít počasí. Myslím, že máme dobře rozjetou sezónu, i když Estoril byl velkým zklamáním. Měli jsme problémy s nastavením a možná i trochu se mnou samotným. Doufejme, že se nám tady v Le Mans bude letos dařit.” Dodal Crutchlow k závodu v Le Mans.

MotoGP

MotoGP

Ital Valentino Rossi si také přichystal velkou zprávu o své budoucnosti v MotoGP, potom, co okomentoval Stonerovo rozhodnutí: “Ano, je to velké překvapení. Myslím, že je to špatná zpráva pro svět MotoGP, protože na konci sezóny ztratí skvělého jezdce a bojovníka. Není to dobrá zpráva, ale je to jeho rozhodnutí. Pro mě je velmi těžké pochopit, kde se vzali zvěsti o mém odchodu, protože já o tom nikdy nemluvil. V MotoGP chci určitě zůstat další dva roky.”

Loňský rok vybojoval Rossi v Le Mans pódium a k tomu se letos vrací: “V Le Mans jsem měl pár špatných výsledků, ale i dobré vzpomínky. V Portugalsku jsme neměli tak špatný víkend a nyní se budeme snažit v tomto duchu pokračovat a zlepšit náš výkon a dostat se zase o něco blíž k těch, co jsou před námi. Loňský rok tady byl nejlepším výsledkem u Ducati, takže zůstáváme optimističtí.”

Posledním jezdcem na tiskovce byl jezdec speciálu CRT Randy de Puniet: “Pro mě je to moc důležitý závod, i když letos nemám motorku na boje o přední místa, ale přední místa mezi CRT speciály. Pro CRT to bude těžký závod, máte zde 2-3 místa, kde se hodně akceleruje, ale nikdy nevíte, co přinese počasí. Doufám, že budu po mém pádu v Estorilu ve 100% formě. Pořád mě ale bolí žebra. Opravdu doufám, že se mi podaří být před svým domácím publikem prvním mezi CRT motocykly.”

Časový harmonogram Grand Prix Francie – Le Mans

18. května – Pátek

Čas Třída Jízda Televizní přenos
9:15 – 9:55 Moto3 1. Volný trénink
10:10 – 10:55 MotoGP 1. Volný trénink
11:10 – 11:55 Moto2 1. Volný trénink
13:15 – 13:55 Moto3 2. Volný trénink Nova Sport (živě)
14:15 – 14:55 MotoGP 2. Volný trénink Nova Sport (živě)
15:15 – 15:55 Moto2 2. Volný trénink Nova Sport (živě)

19. května – Sobota

Čas Třída Jízda Televizní přenos
9:15 – 9:55 Moto3 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
10:10 – 10:55 MotoGP 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
11:10 – 11:55 Moto2 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
13:00 – 13:40 Moto3 Kvalifikace Nova Sport (živě)
13:55 – 14:55 MotoGP Kvalifikace Nova Sport (živě)
15:10 – 15:55 Moto2 Kvalifikace Nova Sport (živě)

20. května – Neděle (Závod)

Čas Třída Jízda Televizní přenos
8:40 – 9:00 Moto3 Warm Up Nova Sport (živě)
9:10 – 9:30 Moto2 Warm Up Nova Sport (živě)
9:40 – 10:00 MotoGP Warm Up Nova Sport (živě)
11:00 Moto3 Závod Nova Sport (živě)
12:20 Moto2 Závod Nova Sport (živě)
14:00 MotoGP Závod TV Nova (živě)