Mistrovství světa silničních motocyklů je u konce, jezdce čeká poslední závod sezóny 2011 a zároveň i poslední ostrá jízda na osmistovkách. Takový bude závodní víkend plný vzpomínek na zesnulého Marca Simoncelliho ve Valencii.

MotoGP

Dvaašedesátý ročník mistrovství světa silničních motocyklů jde do finále. Jezdci všech kubatur vyjedou na trať v pátek při prvních trénincích. Závod bude odstartován v neděli a to vzpomínkou na Marca Simoncelliho.

Nejnižší kubatura, stopětadvacítky, patřily do šampionátu celých 62 let. Ve Valencii se s nimi ale motocyklový svět rozloučí a místo nich na závodní dráhy vyjedou v roce 2012 motocykly se čtyřdobými motory o objemu 250ccm s novým názvem Moto3. Zrovna tak končí motocykly v královské kubatuře MotoGP s objemem do 800ccm, které budou po pěti letech nahrazeny litrovými speciály. Se změnami motorů ale přicházejí i drobné změny v pravidlech.. V hlavách všech účastněných jsou ale úplně jiné myšlenky..

Casey Stoner

Casey Stoner

Celý motocyklový svět zmrazil odchod Marca Simoncelliho, který se z pacifické série MotoGP nevrátil, tragická nehoda ukončila jeho život při závodě v Sepangu. Nikomu z jezdců není zrovna do řeči a všichni zúčastnění neskrývají smíšené pocity. Shodují se ale v názoru, že závodění je nejlepší způsob, jak Marcův život uctít.

Fausto Gresini, majitel týmu San Carlo se nakonec rozhodl ve Valencii postavit oba své týmy a to proto, že cítí, že by to Marco Simoncelli takto chtěl. Hiroshi Aoyama tak bude jediným zástupcem jeho týmu v kubatuře MotoGP. Jeho jízda bude věnována Super Sicovi.

O titulu Mistra světa v kubatuře MotoGP je rozhodnuto již z Austrálie, kdy Casey Stoner přišel havárií Jorge Lorenza o soupeře. Dokázal ale skvělým výkonem zvítězit a v den svých šestadvacátých narozenin oslavit titul. Australan dokázal vyhrávat i na Ducati, které se letos nedaří a odborníci v něm vidí velkou budoucnost. Spojení s Stonera s Hondou přineslo tolik očekávané vítězství i pro Japonskou značku.

Jorge Lorenzo, jezdec tovární Yamahy, si během zahřívacího kola na Phillip Islandu poranil prst a do závodu nakonec nenastoupil. Byl hned převezen na kliniku, kde následně podstoupil plastickou operaci pravé ruky. I přes odpočinek a výrazné zlepšení není schopen ve Valencii nastoupit. Španělský jezdec bude nahrazen testovacím jezdcem Yamahy Japoncem Kacujuki Nakasugou. Zatím není ani jisté, že se zúčastní testování litrového speciálu.

Dalším jezdcem, který je nucen vynechat závod je Colin Edwards, který po deseti letech opouští tým Yamaha Tech3. Američan utrpěl několik zranění při kolizi se zesnulým Marcem Simoncellim a v úterý musel podstoupit další operaci ruky. Příští rok bude členem nového týmu v MotoGP, CRT Forward Racing. Na jeho místo byl do Valencie povolán šampión Amerických superbiků Josh Hayes, který se po závodu zapojí i do testování litrového speciálu.

Úplně poslední závod své kariéry čeká italskou legendu Lorise Capirossiho, který je součástí MotoGP dvaadvacet let. Během této dlouhé doby získal celkem 99 pódií a celkem třikrát se stal mistrem světa. Před nedávnem vtipkoval směrem ke svým soupeřům, že by rád ukončil kariéru stým pódiem, uvidíme, jak se mu bude dařit.

Fanoušek se ale může těšit na bitvu mezi Doviziosem a Pedrosou, kteří se utkají o třetí příčku. Zatím vede Ital o čtyři body. Oba mají velkou motivací, pro Andreu je to důstojný odchod od Hondy, se kterou strávil 10 let a pro Pedrosu je to prestiž a závod na domácí půdě.

Vale Rossi

Vale Rossi

Italská hvězda Valentino Rossi jede do Valencie na průběžném sedmém místě se ztrátou sedmnácti bodů na Bena Spiese, který po těžké nehodě v Austrálii není úplně ve stoprocentní koncii. Pro Rossiho to ale bude velmi těžký víkend. Simoncelli pro něho podle jeho vlastních slov byl jako mladší bratr. V posledních dnech trávil hodně času s jeho rodinou a pomáhal jim se vyrovnat s Marcovou ztrátou. Po skončení závodu se i on zapojí do testování litrových speciálů, kdy bude mít na své Ducati k dispozici hliníkový deltabox, jako na japonských strojích. O sedm bodů méně má jeho týmový kolega Nicky Hayden, který by se jistě na Itala rád dotáhl.

Český fanoušek si ale jistě nenechá utéct bitvu o titul Nováčka roku, o který bude bojovat Cal Crutchlow a Karel Abraham, který ztrácí na Angličana pouhý jeden bod.

Moto2

Marc Márquez a Stefan Bradl bojovali o titul do závodu v Malajsii, kde Márquez utrpěl nebezpečný pád na mokru, při kterém došlo i k poranění zraku a podle lékařů by ve Valencii startovat neměl. Titul tak padá do klína Bradlovi.

125ccm

V nejnižší kubatuře malorážek se o titul utkají Nicolas Terolem a Johann Zarco.

Karel Abraham

Karel Abraham

Časový harmonogram Grand Prix Valencie:

4. listopadu – Pátek

Čas Třída Jízda Televizní přenos
9:15 – 9:55 125ccm 1. Volný trénink
10:10 – 10:55 MotoGP 1. Volný trénink
11:10 – 11:55 Moto2 1. Volný trénink
13:15 – 13:55 125ccm 2. Volný trénink
14:15 – 14:55 MotoGP 2. Volný trénink
15:15 – 15:55 Moto2 2. Volný trénink

5. listopadu – Sobota

Čas Třída Jízda Televizní přenos
9:15 – 9:55 125ccm 3. Volný trénink
10:10 – 10:55 MotoGP 3. Volný trénink
11:10 – 11:55 Moto2 3. Volný trénink
13:00 – 13:40 125ccm Kvalifikace Nova Sport (živě)
13:55 – 14:55 MotoGP Kvalifikace Nova Sport (živě)
15:10 – 15:55 Moto2 Kvalifikace Nova Sport (živě)

6. listopadu – Neděle (Závod)

Čas Třída Jízda Televizní přenos
8:40 – 9:00 125ccm Warm Up
9:10 – 9:30 Moto2 Warm Up
9:40 – 10:00 MotoGP Warm Up
11:00 125ccm Závod Nova Sport (živě)
12:15 Moto2 Závod Nova Sport (živě)
14:00 MotoGP Závod Nova Sport (živě)