Oba jezdci tovární Yamahy, Jorge Lorenzo i Ben Spies, ze zdravotních důvodů nenastoupili do šestnáctého závodu šampionátu MotoGP na Phillip Islandu. Jorge Lorenzo byl v podvečer úspěšně operován, ale v Malajsii ho neuvidíme.

Obhájce titulu, Španěl Jorge Lorenzo, který do Austrálie přijel, aby se utkal se Stonerem o titul Mistra světa, nakonec odjíždí s velkým zklamáním. V ranním zahřívacím tréninku ho zradila jeho Yamaha a Jorge utrpěl nepříjemný highsider a jeho ruka skončila pod padajícím motocyklem. Hned se odebral do nemocnice na vyšetření, kde se zjistilo, že jeho prst na levé ruce potřebuje operaci. Následně byl transportován do nemocnice v Melbourne, kde v podvečer podstoupil úspěšnou operaci, kde mu doktoři zachraňovali nervy a šlachy na levé ruce. Podle doktorů nehrozí žádné omezení funkcionality levé ruky ani části prstů.

I přes příznivější zprávy nebude Jorge Lorenzo ze zřejmých důvodů schopen za čtrnáct dní v Malajsii závodit. Ohrožena je i poslední Grand Prix ve Valencii. Záležet bude na jeho stavu.

Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo

Druhý jezdec tovární Yamahy, Američan Ben Spies, měl stejnou smůlu. Při sobotní kvalifikaci, kdy ve velké rychlosti nepříjemně upadl, se uhodil do hlavy. V neděli ráno se účastnil zahřívacího tréninku, ale necítil se nejlíp a po dohodě s týmem a doktory mu bylo doporučeno závod vynechat. Snížená koncentrace by v závodě mohla být silně nebezpečná jak pro něho samotného, tak pro ostatní závodníky.

Jorge Lorenzo tak ztratil možnost boje o titul, který si dal Casey Stoner na domácí půdě ke svým dvacátým šestým narozeninám.