motogpnews.cz Jorge Lorenzo Yamaha M1 Jerez

motogpnews.cz Jorge Lorenzo Yamaha M1 Jerez

Úřadující mistr světa Jorge Lorenzo z Yamaha Factory Racing  týmu zajel nejlepší čas v prvním dni oficálních testů ve španělském Jerezu. Na druhém a třetím místě se umíástilo duo Repsol Honda teamu Dani Pedrosa a Marc Márquez. Celý den byl poznamenán těžkými dešťovými mračny a přerušením.

V první polovině dne nad tratí bojovalo sluníčko s deštivými mraky, které nakonec převážily a přinesly několik mokrých pádů.
Díky tomu, že oblačnost byla vždy jen přechodná, nebyly podmínky na trati nikdy zcela mokré, ani zcela suché, následkem čehož většina  jezdců trávila čas v boxech a ne na trati. Důvodem je, že jsou povoleny pouze 4 mokré sady na testy a smíšené podmínky, tedy mokrá a zároveň místy suchá trať mohou vést k enormnímu opotřebení pneumatik. Do tohoto rizika se nikomu nechtělo pouštět. Po čtyrech hodinách tedy vedl Dani Pedrosa, ale sekundovalo mu pouze 9 dalších jezdců.

Plán Hondy byl jednoznačný. Na trať vyrazit pouze za situace, kdy bude s jistotou možné sbírat kvalitní data. Potřebovali jen potvrdit poznatky získané ppři testech v americkém Austinu. Ostatní týmy měli strategii zcela odlišnou. Nejen Hiroshi Aoyama si přál svůj Avintia Blusens CRT Bike protáhnout v dešti a nasbírat data na mokré trati. Potvrdil to absolvováním 56 kol na velmi kluzké trati; frustrujícím faktem pro tým však je, že nové díly FTR zatím nedorazily díky silnému sněžení ve Velké Británii.

Jorge Lorenzovi stačil čas 1:47,423 na to aby svého největšího konkurenta Daniho Pedrosu odsunul na druhé místo s více jak sekundovou ztrátou. Časový rozptyl v jednotlivých kolech byl díky podmínkách na trati obrovský. Márquez po skvělých výsledcích na Circuit of the Americas zajel čas třetí. Čtvrý čas zajel pilot stáje Energy T.I. Pramac Racing Andrea Iannone a pátým časem odsunul testovací pilot CRT-Kollege, Power Electronics Aspar-Pilot Aleix Espargaró svého krajana Valentina Rossi na místo 6. a pilota tovární Ducati Nicky Haydena na místo sedmé.

Méně než hodinu před koncem Cal Crutchlow ze stáje Monster Yamaha Tech 3 udělal velký skok a odsunul tak za sebe německého pilota Stefana Bradla z týmu LCR Honda MotoGP, který před tím upadl. Naštěstí byl schopen místo nehody opustit bez cizí pomoci. Třetí motocykl Ducati, který pilotoval Andrea Dovizioso doplnil první desítku a zanechal za sebou Bena Spiese z Ignite Pramac Racing týmu, na dalším místě zajel Yonny Hernandez z PBM ART s nejrychlejším časem na motocyklu CRT.

Kolega z CRT týmu Power Electronics Aspar Aleix Espargaró zůstal po celý den v boxech, když jeho tým nechtěl podstoupit riziko pádu a možného poškození úplně nového motoru na nejistém povrchu. Testovací práce na novém rámu a kyvce musejí počkat na neděli. Na Karla Abraháma z Cardion AB Motoracing a Claudia Corti z NGM Mobile Forward Racing zbyly 14. a 15. místo.