Ministerstvo dopravy předložilo návrh nového zákona, který po vzoru Evropské Unie svěří nejsilnější motorky do rukou mladým lidem až ve věku dvaceti čtyř lt. Zavádí také novou kategorii motorek a zároveň mění způsob, jakým může cizinec získat řidičský průkaz na území České republiky.

Mladí motorkáři na silných strojích možná brzy zmízí z českých silnic. tedy alespoň podle návrhu ministerstva dopravy, kterým do českého právního řádu vstupují další Evropské směrnice. V těch je mimo jiné zakotveno, že motorku ategorie A (tedy nad 35 kW) mohou řídit pouze osoby nad 24 let.

Zároveň vznikne zcela nová kategorie  motorek A2, tedy motocykly s motorem o  výkonu do 35 KW a s poměrem výkonu ke hmotnosti do 0,2 kW/kg. Ty budou moci řídit už devatenáctiletí.

Odborníci po podobné změně volají již dávno. Mezi oběťmi nehod motocyklů převládají právě mladí lidé, kteří navíc často nenosí ochranné pomůcky, jako je zpevněné moto oblečení, často okonce vyjíždí bez helmy. Odborníci si tak od zvýšení věkového limitu slibují úbytek dopravních nehod i snížení počtu jejich obětí.

Chystaný zákon upravuje i další oblasti života motoristů. Stanoví tak například pevná pravidla, za jakých si může občan jiného státu Unie zažádat o řidičský průkaz v ČR, určí také jediný platný model řidičských průkazů a změní také dlouhodobou praxi, při níž řidiči mohou mít několik platných průkazů vedle sebe.