Šampionát MotoGP má před sebou poslední závodní víkend sezóny 2011 ve Valencii na slavném okruhu Ricardo Tormo.

Závodní víkend bude ale zasažen tragickým odchodem italského jezdce Marca Simoncelliho a samozřejmě, že podpora a sympatie všech zainteresovaných jsou v těchto chvílích s jeho rodinou a blízkými. Fausto Gresini, šéf týmu San Carlo Honda Gresini, za který Marco jezdil, před několika dny potvrdil, že oba jeho týmy se závodu zůčastní a navíc bude v boxech jako pocta vystaven Marcův motocykl.

Mistr světa v královské kubatuře MotoGP, Casey Stoner, do Valencie přijíždí s motivací uspět a potvrdit si svou skvělou sezónu. Druhý muž šampionátu, Jorge Lorenzo, má jisté druhé místo a zatím se stále zotavuje ze zranění, které utrpěl právě v Austrálii, kde se nemohl zapojit do bitvy o titul. Jeho účast ve Valencii zatím nebyla potvrzena.

Týmové kolegy Andrea Doviziosa a Dani Pedrosu čeká závěrečná bitva o třetí pozici, kdy před závodem vede Andrea o čtyři body, přičemž jsou oba dobře motivováni. Dovizioso by rád zanechal znatelnou stopu před odchodem k Yamaze a Pedrosa by chtěl zakončit celkem nepříznivou sezónu dobrým výsledkem. Pátý Ben Spies je plně zotaven a připraven si udržet svou pozici, kterou ještě může ohrozit Ital Valentino Rossi, přičemž i druhý jezdec na tovární Ducati, Nicky Hayden,  by mohl do pořadí ještě promluvit.

Bohužel Colin Edwards se závodního víkendu nemůže účastnit, protože v úterý podstoupil operaci a bude nahrazen šampiónem Amerických superbiků, Joshem Hayesem, který zůstane i na závěrečné testování.

Startovní rošt MotoGP

Startovní rošt MotoGP

Pro české příznivce bude velmi zajímavá bitva mezi Calem Crutchlowem a Karlem Abrahamem, kteří se utkají o titul nováčka roku, kdy zatím vede Cal o pouhý jeden bod.

Ve Valencii se také rozloučí Loris Capirossi jezdící za tým Pramac, pro kterého to po 22 letech bude poslední závod v kariéře.

Po skončení závodů zůstávají jezdci MotoGP ve Valencii, aby v úterý při oficiálních testech nových litrových speciálů pokračovali v přípravě na nadcházející sezónu 2012.