Tento víkend se šampionát MotoGP přesouvá do Japonska, kde se v Motegi odstartuje závěrečná část seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů. Poté budou následovat Grand Prix Australie, Malajsie a poslední závod ve Valencii. Australan Casey Stoner přijíždí do země samurajů s náskokem 44 bodů před druhým Jorge Lorenzem a odhodláním zvýšit náskok tak, aby mohl na domácí půdě v Austrálii oslavit titul šampióna MotoGP. Mezi jeho týmovými kolegy Andrea Doviziosem a Dani Pedrosou je pouhých 15 bodů rozdíl a proto bude boj o třetí místo velmi zajímavý.

Casey Stoner během 14 závodů letošní sezóny získal celkem 8 vítězství a 13 pódiových umístění a navíc při GP Japonska 2010 dokázal vyhrát.

K tradičním jezdcům MotoGP, které podporuje HRC (Dani Pedrosa, Andrea Dovizioso a Casey Stoner za tým Repsol Honda; Marco Simoncelli a Hiroshi Aoyama za tým San Carlo Gresini; Toni Elías za tým LCR) se v Japonsku navíc přidají testovací jezdci Shinishi Ito za tým Repsol a Kousuke Akiyoshi po boku Eliase za tým LRC.

Stoner, Pedrosa, Dovizioso

Stoner, Pedrosa, Dovizioso

Casey Stoner “Motegi je jiný okruh než ostatní, i když je malinko podobný okruhu v Le Mans. Je dost brzda-plyn a takový jako pro motokáry, ale celkově je to zábavnější okruh než některé, kde jezdíme. Jsou zde náročné pasáže na brzdění i na akceleraci, okruh je vůbec hodně fyzicky vyčerpávající. Je poměrně jednoduché být v zatáčkách delší, když netrefíte optimální brzdící bod, takže je moc důležité dobré nastavení. Tak jako Aragonu i do Japonska jedeme vyhrát. Loni jsem odjel fantastický závod, možná můj vůbec nejlepší a na Hondě to bude určitě zážitek.”

Andrea Dovizioso “Jedeme do Japonska s cílem být na stupních vítězů. Pro nás je to obdobná situace jako vloni, kdy jsme do Japonska přijeli po nevydařeném závodě, kde jsem nedojel a nezískal ani bod. Jsem ale připraven a dobře motivován to změnit. Loni to byl skvělý závod a málem se mi podařilo vyhrát, takže jsem na Motegi připraven, je to okruh, kde jsem byl ve všech třech kubaturách na pódiu. Co se týče charakteru tratě, tak je zde hodně zón s velkým zrychlením a to Hondě RC212V sedí, je to naše výhoda.”

Dani Pedrosa “Motegi je pro mě jeden z nejlepších okruhů a nejen kvůli charakteru, ale i kvůli atmosféře. Vždycky se mi tu dařilo a také cítím tu silnou podporu Japonců, což pro ně bude letos ještě zvláštnější, než kdykoliv předtím. Jasně, loni to kvůli mému zranění nebylo úplně ono, ale já se chci zaměřit na svůj jezdecký styl a prostě si GP užít. Můj cíl je stejný jako vždy, dát do toho maximum. Na této trati jsem dokázal vyhrát na 125ccm i 250ccm, ale zatím ne na motocyklu MotoGP, takže je to pro mě velká motivace. Závodění v Motegi si vždycky užívám a v kombinaci s mým týmem to bude skvělé!”