Shuei Nakamoto - šéf HRC

Šéf HRC týmu - Shuei Nakamoto

První polovinu sézóny 2011 uzavřel závodní víkend na okruhu Laguna Seca v Monterey na předměstí San Francisca. Horký víkend přitáhl přes 136 tisíc fanoušků, kteří během tří dnů viděli vynikající výkon australana Casey Stonera, který si se svou Hondou dojel pro páté vítězství v sezóně. Jeho týmový kolega, Dani Pedrosa držel krok s první skupinkou a udržel si tak třetí pozici na stupních vítězů. Je to již druhé umístění na bedně po návratu z operace klíční kosti. Je tak vidět, že je Dani na dobré cestě k úplnému zotavení.

Šéf týmu HRC Shuei Nakamoto bilancuje první polovinu sezóny 2011: “Ať jsme se v kvalifikaci na Laguna Seca snažili udělat, co jsme mohli, nepodařilo se nám dostat motocykl do stavu, jaký si Casey přál. Proto jsme ještě při nedělním warm-upu byli nuceni dělat velké změny. Casey měl z nastavení dobrý pocit a do závodu odstartoval s důvěrou. Odjel skvělý závod od začátku až do konce.”

Casey měl před závodem problémy s těžištěm motocyklu. Byly to změny, které jste v neděli ráno provedli?
“Většinu problémů s těžištěm jsme vyřešili již druhý den. To, co nás trápilo byl nedostatek přilnavosti na zadním kole. Hledání správného nastavení balance nám nakonec umožnilo vyhrát.”

Vítězství v Laguna Seca ukázala silnou kombinaci odvážných jezdeckých a taktických technik…
“Motocykl byl připraven dokonale, vše, co Casey Stoner potřeboval, byl dobrý start do závodu. Pak už měl dobré šance na vítězství. Když pak v 27. kole v první zatáčce předjel Lorenza, všem nám ukázal, že i v rychlosti máme výhodu. Pak začal Casey zajíždět stabilní časy 1:21, zatímco Lorenzo byl schopen jezdit časy kolem 1:22. To byl důvod, který dovolil Caseymu v posledních kolech zvyšovat náskok.” Nechal se slyšet Shuei Nakamoto.

Pódium pro Stonera a Pedrozu

Pódium pro Stonera a Pedrozu

“Daniho motocykl byl také skvěle vybalancován a on sám zajel také dobrý závod. Pravidelně sledoval své časy a byl schopen v pravý okamžik zrychlit. Problémem tohoto okruhu je to, že všechny zatáčky vyžadují prudké brždění. Daniho ruka, která se zotavuje po operaci klíční kosti, ještě není v plné síle a ke konci závodu to bylo velmi bolestivé. To je důvod, proč si nemohl udržet dobré časy až do závěru.”

Okruh Laguna Seca má poměrně hrbolatý povrch. Věděli jste, že to ovlivní jeho zranění pravého ramene?
“Ne, to nebyl ten problém. Bylo to právě prudké brždění, které zapříčinilo bolest, která vystřelovala do Daniho ramene. Naštěstí teď máme letní přestávku, aby mohl využít tento čas k přípravě na druhou polovinu sezóny. Jsme za ni velmi vděčni.” Dodal Nakamoto.

A co Andrea Dovizioso a jeho výkon v závodě?
“V první polovině závodu vyčerpal Andrea veškerou energii na to, aby držel krok s vedoucí skupinou. Ta mu potom v závěru chyběla.

Andrea Dovizioso

Andrea Dovizioso

V ranním warm-upu to vypadalo, že se hodně zlepšil. Andrea byl jediný, kdo si zvolil tvrdou příměs pneumatik. Zajel skvělé časy a tak jsme věřili v dobrý výsledek. Nakonec to bylo trošku zklamání. Jeho časy byly kolem 1-2 desetin za vedoucí skupinkou, ale nepodařilo se mu přidat a tak se rozdíl nadále zvětšoval.”

Po dvoutýdenní letní přestávce odstartuje druhá polovina sezóny závodem v České Republice. Mohl byste shrnout první polovinu sezóny 2011?
“Honda zatím vyhrála sedm z deseti závodů. Vzhledem k tomu, že v sezóně 2010 jsme vyhráli pouze 4, člověk by si myslel, že to máme v kapse. Nicméně španěl Jorche Lorenzo je velmi těžký soupeř. On se nehodlá jen tak vzdát a proto si myslím, že do konce sezóny uvidíme pěknou bitvu. Jediné zaváhání by mohlo narušit celé dosavadní výkony. Maximálně se budeme snažit koncentrovat na každý závod tak, abychom předešly případným chybám, které by nás stály tak potřebné body.”

Vedoucí závodník šampionátu, Casey Stoner, zatím v každém závodě vystoupil na stupně vítězů (kromě závodu ve Španělsku, kde musel odstoupit)…
“Vlastně, Casey má stále fyzické problémy a bolesti, které přetrvávají od pádu v Assenu. Proto bude dvoutýdenní přestávka vynikající příležitost, aby se plně zotavil. Načasování je skvělé!”

Po návratu do šampionátu po zranění se Dani Pedrosa zvládl umístit na pódiových příčkách v každém závodu kromě Itálie…
“Díky letní přestávce, kterou Dani využije k fyzickému tréninku, si myslím, že brzy uvidíme Daniho návrat do původní formy. Pokud se tak stane, tak příští závody budou bitvou mezi 3 jezdci – Dani Pedrosa, Casey Stoner a Jorge Lorenzo. Všichni 3 závodníci jsou schopni získat titul MotoGP 2011.” Řekl Nakamoto.

Casey Stoner a Andrea Dovizioso

Casey Stoner a Andrea Dovizioso

Myslíte si, že se povede, aby byly na pódiu samé Hondy v druhé polovině sezóny?
“No, my se potýkáme s velmi silnou konkurencí, takže nemohu říct, že to bude snadné. Na druhou stranu by to byl sen, o který se snažíme již delší dobu. Ve zbývajících závodech se všichni budeme snažit, aby se sen stal realitou a také abychom získali titul mistra světa. Doufáme, že i všichni fanoušci nás maximálně podpoří!” Dodal Nakamoto, šéf týmu HRC.