Lídra šampionátu MotoGP Jorge Lorenza, při čtvrteční tiskovce na Phillip Islandu v Austrálii, doplnili Dani Pedrosa, Casey Stoner, Valentino Rossi a James Ellison.

Tovární jezdec Yamahy, Jorge Lorenzo, vede šampionát s 23 bodovým náskokem na druhého Pedrosu. Španěl si je vědom teoretické možnosti získání titulu, ale i tak se snaží na to nemyslet: “Do konce zbývají pouze dva závody, takže víc než kdykoliv jindy se musíme soustředit a neudělat žádnou chybu. I tak ale máme možnost přijet do Valencie s titulem. Teď se budeme snažit o získání pódia. Samozřejmě, že myslíme na šampionát, ale lepší je se koncentrovat na každou jízdu. Bylo by skvělé zde získat titul, ale rozhodně nebudeme kvůli tomu riskovat.”

Loni si Lorenzo v závodě v Austrálii zranil malíček, letos si to ale nepřipouští: “Loňský rok byl pro nás špatný, hlavně pak zranění v ranním warm upu před závodem. To se ale může stát kdekoliv, nemám k této trati žádné špatné vzpomínky. Phillip Island je velmi speciální, úplně jiná než ostatní. Když najedete do první zatáčky a zajedete kolo, tak si uvědomíte, jak je ten okruh odlišný. Je velmi úzký, rychlý a okolí je prostě úžasné. Je to skvělé zde jezdit, hlavně, když je dobré počasí – žádný vítr a déšť.”

Pedrosa má za sebou skvělou sérii vítězství a ví, že musí zabojovat, aby Lorenza bodově dohnal: “Mezi minulými a tím nadcházejícím závodem není rozdíl, takže prostě vyjedu a budu se snažit zajet dobře, užít si to a zůstat soustředěn tak jako vžddycky. Ježdění tady v Austrálii je vždycky zajímavé. Je tu hodně zatáček, kde se dá řídit motorku plynem. Někdy zde bývá zima, ale někdy je to zase skvělé mít ty koně pod sebou, hlavně v poslední zatáčce, když vyjíždíte na cílovou rovinku a pak do kopce.”

K možnosti zisku titulu Španěl řekl: “Bylo by to hezké – dva Španělé bojující o titul ve Valencii. Je to dlouho od toho, kdy jsem byl v podobné pozici – bojující až do konce.”

Pedrosův týmový kolega, Casey Stoner, se bude snažit o zisk šestého vítězství v řadě na domácím okruhu: “Je to naposled, co tu budu závodit. Do konce mé kariéry zbývají poslední dva závody, takže to bude velký víkend. Budu bojovat tak jako vždy. Ve srovnání s ostatními víkendy pro mě tenhle není ničím jiným, až na to, že si tuhle trať opravdu užívám, miluji ji!”

Australan pokračoval slovy směrem ke své léčbě zranění: “Je to rozhodně horší, než když jsme jeli do Japonska. Den o de dne s tím mám větší problémy, ale myslím, že mně to na motorce nijak neovlivní. Největší problém mám nyní s obratností. Naštěstí na tomhle okruhu nejsou pravotočivé zatáčky, které by byly nějak kritické, takže to bude pohodlnější. Můj největší problém s kondicí je nyní výdrž.”

Tovární jezdec Ducati, Ital Valentino Rossi, je také pětinásobným vítězem z Phillip Islandu. Na tiskovce řekl, že je to jedna z těch hezčích tratí na kalendáři MotoGP. Nyní doufá ve zlepšení: “Phillip Island je více méně oblíbenou tratí mezi všemi jezdci, protože je to něco jiného než ty ostatní v seriálu. Je to velmi rychlá trať a jezdit tady je pokaždé skvělý pocit. Loni to pro nás bylo moc špatné. Byl jsem velmi pomalý, možná nejhorší. Teď jsme maximálně soustředěni a dáme do toho všechno, aby to bylo lepší.”

James Ellison z týmu Paul Bird Motorsport doufá, že mu nový motor pomůže k lepším výsledkům: “Pro mě to byla těžká sezóna, prostě jsem se snažil držet hlavu dole a zajet nejlépe, jak to jen šlo. Moc si to užívám, jak jízdu na motorce, tak i její vývoj. Ten sice neprobíhá tak rychle, jak jsem doufal, ale v Aragónu jsme dostali nový motor. Jen máme pouze jeden, který můžeme použít jak ve warm upu, tak v závodě. Je to ale poměrně velký pokrok, takže když se nám podaří ho ušetřit na závod tady v Austrálii a pak i ve Valencii, tak se můžeme přiblížit ke klukům z Asparova týmu.”

Jezdci MotoGP

Jezdci MotoGP

Časový harmonogram Grand Prix Austrálie

26. října – Pátek

Čas Třída Jízda Televizní přenos
01:15 – 01:55 Moto3 1. Volný trénink
02:10 – 02:55 MotoGP 1. Volný trénink
03:10 – 03:55 Moto2 1. Volný trénink
05:15 – 05:55 Moto3 2. Volný trénink Nova Sport
06:10 – 06:55 MotoGP 2. Volný trénink Nova Sport
07:10 – 07:55 Moto2 2. Volný trénink Nova Sport

27. října – Sobota

Čas Třída Jízda Televizní přenos
01:15 – 01:55 Moto3 3. Volný trénink
02:10 – 02:55 MotoGP 3. Volný trénink
03:10 – 03:55 Moto2 3. Volný trénink
05:00 – 05:40 Moto3 Kvalifikace Nova Sport + Z v 22:10
05:55 – 06:55 MotoGP Kvalifikace Nova Sport + Z v 21:10
07:10 – 07:55 Moto2 Kvalifikace Nova Sport + Z v 21:10

28. října – Neděle (Závod)

Čas Třída Jízda Televizní přenos
01:40 – 02:00 Moto3 Warm Up
02:10 – 02:30 Moto2 Warm Up
02:40 – 03:00 MotoGP Warm Up
03:00 (zimní čas) Moto3 Závod Nova Sport – Z v 23:10
04:20 Moto2 Závod Nova Sport – Z v 0:10
06:00 MotoGP Závod Nova,Nova Sport + Z v 22:00