Čtvrteční tiskovky před Velkou cenou Španělska v Katalánii se zůčastnili současný lídr šampionátu Jorge Lorenzo, Dani Pedrosa, Valentino Rossi, Stefan Bradl a Yonny Hernandez jako zástupce CRT.

Tovární jezdec Yamahy, Jorge Lorenzo, který dominoval při mokrém závodu v LeMans, odskočil druhému Stonerovi o 8 bodů. Na domácím okruhu v Katalánii přinesl Španělovi v posledních třech letech jedno vítězství a dvě druhé místa.

Sám k tomu dodal: “Přijíždím v dobré náladě a dobře motivován. Je to můj domácí závod, i když jsem z Malorky, tak jsem v Barceloně dlouho žil. V minulosti jsem zde zajel dobré výsledky a mysllím, že pro litrovou Yamahu to bude dobrá trať. Doufám, že budou podmínky dobré, ale i když bude pršet, myslím, že budeme ok.”

Dani Pedrosa z  týmu Repsol Honda loňský závod v Katalánii nejel a to kvůli zlomené klíční kosti. Letos doufá ve snížení bodové propasti mezi Stonerem a Lorenzem, a to před domácím publikem.

Dani řekl: “Jsem rád, že tu jsem, sezóna začala velmi dobře, i když se minulý závod nepovedl. Loni jsem zde nemohl nastoupit a závod sledoval v televizi, nebyl to zrovna příjemný pocit. Na téhle trati se mi povedlo vyhrát ve třech kubaturách, takže se budu snažit o dobrý výsledek. Pro motorku i pro pneumatiky je to těžká trať, hodně záleží na nastavení. Tak jak říkal Jorge, je potřeba si udržet tempo a jet na hraně po celou dobu.”

Valentino Rossi, jezdící za tovární tým Ducati řekl, že je nejdůležitější, aby se podařilo najít správné nastavení pro suchou trať: “Minulý týden jsme testovali v Mugellu a počasí nám naštěstí vyšlo. Mohli jsme tak vyzkoušet nějaké nové díly a vylepšit rychlost a celkový výkon na suchu. Vyzkoušeli jsme novou kyvku a něco na elektronice při akceleraci. Zda to přineslo zlepšení uvidíme v následujících dnech. Už víme, že na vodě jsme rychlí, ale cílem je být rychlejší i na suchu. Tahle trať je jedna z mých nejoblíbenějších v seriálu. Miluju tu atmosféru tady a samotné závodění.

Jezdec týmu LCR Honda, Stefan Bradl, doufá, že bude ve Španělsku pokračovat ve zlepšení: “Když přijedeme na trať, kde jsme ještě netestovali, tak je pro mě pátek hrozně těžký. Jedinou referenci, kterou mám, je ta z Moto2. Musím si zvykat a zkoušet různé věci, ale tahle trať mě opravdu baví. Všichni doufáme v dobrý výsledek.”

Jediný zástupce CRT speciálu Yonny Hernandez z týmu Avintia Blusens, je jediným Kolumbijským jezdcem, který získal světové body v královské kubatuře MotoGP. Podle jeho slov se bude, před domácím publikem svého týmu, snažit o dobrý výkon: “Pro mě to je jako domácí závod, protože odsud pochází můj tým. Na téhle trati se cítím dobře a očekávám, že to bude dobrý závod s dobrým výsledkem pro mě, můj tým i moji rodinu. Udělám pro to vše. Jezdit na trati s Valentinem, Jorgem a Danim je jako sen.”

Na konci tiskové konference byli Lorenzo a Pedrosa dotázáni, jak je to s jejich přátelstvím, které v posledních letech vypadá, že hodně zlepšilo. Lorenzo na toto téma zavtipkoval: “V roce 2003 jsme byli nepřátelé, v roce 2005 víc a v 2008 ještě víc. Nyní se i objímáme (v Kataru)….za tři roky se možná i vezmeme..”

Jorge Lorenzo

Jorge Lorenzo

Časový harmonogram Grand Prix Španělska – Katalánie

1. června – Pátek

Čas Třída Jízda Televizní přenos
9:15 – 9:55 Moto3 1. Volný trénink
10:10 – 10:55 MotoGP 1. Volný trénink
11:10 – 11:55 Moto2 1. Volný trénink
13:15 – 13:55 Moto3 2. Volný trénink Nova Sport (živě)
14:15 – 14:55 MotoGP 2. Volný trénink Nova Sport (živě)
15:15 – 15:55 Moto2 2. Volný trénink Nova Sport (živě)

2. června – Sobota

Čas Třída Jízda Televizní přenos
9:15 – 9:55 Moto3 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
10:10 – 10:55 MotoGP 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
11:10 – 11:55 Moto2 3. Volný trénink Nova Sport (živě)
13:00 – 13:40 Moto3 Kvalifikace Nova Sport (živě)
13:55 – 14:55 MotoGP Kvalifikace Nova Sport (živě)
15:10 – 15:55 Moto2 Kvalifikace Nova Sport (živě)

3. června – Neděle (Závod)

Čas Třída Jízda Televizní přenos
8:40 – 9:00 Moto3 Warm Up Nova Sport (živě)
9:10 – 9:30 Moto2 Warm Up Nova Sport (živě)
9:40 – 10:00 MotoGP Warm Up Nova Sport (živě)
11:00 Moto3 Závod Nova Sport (živě)
12:20 Moto2 Závod Nova Sport (živě)
14:00 MotoGP Závod TV Nova (živě)